top of page

Organ Nakli

Organ nakli bir organın donör, yani verici vücuttan çıkarıldığı ve sonrasında hasarlı veya eksik bir organın yerini almak üzere bir alıcı vücuda yerleştirildiği operasyonlara denir. Donör ve alıcı aynı konumda olabilir veya ayrı bir bölgede bulunan bir donörden alınan organlar başka bir yerde bulunan alıcıya nakledilebilir. 

 

Nakledilecek organlar veya dokular canlı vücutlardan veya kadavralardan alınabilir. Transplantasyon tıbbı modern tıbbın en zorlu ve karmaşık alanlarından biridir. Günümüzde başarılı bir şekilde nakledilebilen organlar arasında kalp, böbrekler, karaciğer, akciğerler, pankreas, bağırsak, timus ve uterus bulunur. Küresel olarak tıbbi veriler incelendiğinde, en yaygın nakledilen organların böbrekler olduğu, bunu da karaciğer ile kalbin takip ettiği görülmektedir. 

Organ nakli için neden Türkiye tercih edilmelidir?

 

Türkiye'de BG Vip Medikal'in anlaşmalı olduğu özel hastanelerin Organ Nakil bölümleri dünyanın en gelişmiş tıbbi tedavilerini ve teknolojisini kullanmaktadır. Türkiye, canlı vericiden böbrek ve karaciğer naklinde dünyanın ilk üç ülkesi arasında yer almaktadır.

Türkiye, ultra modern teknoloji ve prosedürleri başarılı kılan yüksek nitelikli doktorlar nedeniyle organ tedavileri için en iyi seçimdir. Doktorlarımız sertifikalıdır ve dünyanın en iyi uzmanları arasındadır.

Hastalar nakil, cerrahlar eğitim için Türkiye’yi tercih ediyor

 

Organ nakli için sayısal verilere bakıldığında başarı oranları açısından Türkiye Dünya’da ilk 5 içinde yer alıyor. Artık organ nakli olabilmek için hastalar yurtdışına gitmiyor, aksine yabancı hastalar Türkiye’de organ nakli oluyor. Ülkemizde görev yapan organ nakli cerrahları son derece deneyimli olduğu için ABD başta olmak üzere dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinden cerrahlar Türkiye’ye geliyor. Özellikle canlıdan nakiller konusunda önemli başarılara imza atmış olan Türk cerrahlar konuk doktorlara kapsamlı bir eğitim vererek, deneyimlerini onlara paylaşıyor.​

Ücretsiz danışmanlık, tedavi planı, fiyat bilgisi almak için formu doldurun size dönüş yapalım.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

  • Akciğer Nakli

  • Böbrek Nakli

  • Kalp Nakli

  • Karaciğer Nakli

  • Pankreas Nakli

Hastane Koridorunda Doktor

Organ nakli sonrası hastaları sağlıklı bir yaşam bekliyor

 

Nakil olan kişilerin nakilden sonra en çok merak ettikleri konu, normal hayatlarına ne zaman dönebilecekleri oluyor. Hatta bazı hastalar eski yaşamlarına geri dönemeyeceklerini, eskisi gibi olamayacaklarını düşünerek endişeye kapılabiliyorlar. Nakil olan hastalarının bu konudaki endişeleri yersizdir. Tam tersi nakil olan kişileri zor günler değil, sağlıklı bir hayat bekliyor. Organ nakli ile yeniden hayata kazandırılan kişiler ortalama 3 ay sonra sosyal, iş yaşantılarına geri dönüp yeniden çalışan üreten insan olabiliyor. Bu süreçte çocuk sahibi olunabiliyor, kişi yaşantısına eskisi gibi sürdürebiliyor.

 

Organ nakli, hastalığı sebebi ile son evrede olan hastalara yönelik multidisipliner bir tedavi şeklidir. Başarılı bir şekilde gerçekleşen nakilden sonra insanlar doktorlarının önerileri çerçevesinde hareket etmeliler. Düzenli ilaç alımı ve doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Nakil kadar nakil sonrası yaşam da önemlidir. Bu konuda hastaların bilinçlenmesi çok önemlidir.

bottom of page